Priser vid internationella  tävlingar

2020 

1a plats i solo kategorin i "The show Bellydance queen"

- 1a plats i Latin Fusion kategorin och 3e plats i Professionell categorin på Layali Festivalen i Stockholm.

2019
- "The World Drum Solo Beauty Queen"  online tävling med Suraiya Ibrahim, Sadie Marquardt, Aziza, Amir Sofi, Matias Hazrum och Yassir Jamal som domare.
- 3e plats i Professionell Soloist, Live Drum Solo och Oriental Fusion kategorier i Danish Open Bellydance.

2018
- Paulinas elev showgrupp, Jannah, fick andra priset i grupp kategorin på Danish Open Bellydance.

2017
- Medverkan i Bellydance Evolutions Europa turné där hon även vann ”People Choice” tävlingen.

 

Utbildning

2007-2010

Yrkesförberedande dansutbildning i Lunds Dans- och Musikalgymnasium.

 

 

Master classes

-Orientalisk Magdans

2020
- Workshops med Diva Darina på Layali Festivalen i Stockholm.
- Workshops med Yulianna Voronina, Mahaila El Helwa, Jelila, Mohamed Kazafy och Dr. Mo Geddawi på festivalen Egipto en Barcelona.

2019
- Workshops med David Abraham, Yasmina of Cairo, Guy Schalom och Sadie på Danish Open Bellydance.
- Workshops med Munique Neith, Simon Sako och Khader Ahmad på Sahel el-nour festival i Spanien.

- Kurs i "Medvetet lärande" med Marwa i Santiago, Chile.

- Workshops i olika fusionstilar med Surimay i Santiago, Chile.

2018

- Workshops med Diva Darina och Esmeralda Colabone på Danish Open Bellydance.
- Workshop med Katerina Shereen i London.
- Workshop och privata lektioner med Sarah Malik i London.
- Workshops med Sadie Marquardt och Simon Soka under 5 dagars retreat i Schweiz.

- Helgkurs i att Dansa med Live Band med Sabriye Tekbilek i Stockholm.

- Workshops med Marta Korzun i Malmö.

2017

- Workshops med Khaled Mahmoud och Mercedes Nieto på Danish Open Festival i Köpenhamn.

- Certifierad Suhaila Salimpour Nivå 1 utbildning med Sabriye Tekbilek i Stockholm.

- Workshops med Amir Thaleb, Anna Borisova, Randa Kamel, Aziza of Cairo, Elena Ramazanova, Ragaey Hussein och Tito på Raqs of Course Festival i Kairo, Egypten.

- Workshop med Jillina och Sharon Kihara i Tuzla, Bosnien.

- Workshop med Jillina i Prague.

- Folklore workshops med Lena Helt i Köpenhamn.

2016
- Klass med Charlotte Desorgher på Danceworks i London.

- En veckas läger med Jillina Carlano och Lena Helt med 5-7 timmars klasser varje dag i Stockholms skärgård.

- 3 Workshops med Marta Korzun i Malmö.

- 2 veckor intensiv kurser med Macarena Palermo i Santiago, Chile.

2015

- 3 Workshops med Jillina i Köpenhamn, Danmark.

- 5 timmars privat lektion med Didem Kinali i Istambul, Turkiet

 2014

- Trumsolo workshop med Sharon Kihara i Malmö.

- Kurser i Egyptiska stilar och i rytmologi med Macarena Palermo i Santiago, Chile

- Baladi och Trumsolo workshops med Seyyal i Santiago, Chile.

2012

- Workshops med Tito Seif, Youssry Sheriff och Virginia Mendez på Stockholms Belly Dance Festival

- En månads Master Classes med Macarena Palermo i Santiago, Chile.

- 2 workshops med Saida i Santiago, Chile.

2011

-Tre månaders Master Classes med Macarena Palermo i Santiago, Chile.

- 4 workshops med Suraiya i Marmaris, Turkiet.

2010

- Workshop med Mahmoud Reda, Kahled Mahmoud, Nour and Suraiya på Stockholms Belly Dance Festival.

- Ballet

2018
- Klasser med Denzil Bailey och Ian Knowles på Pineapple Studios i London.

2016

- Klasser med Denzil Bailey och Anna du Boisson på Danceworks i London.

- Klasser med Adam Pudney, Michael Branwell och Kim Mendez på Pineapple Studio i London.

 2011

- 6 lektioner på Ballet Nacional de Cuba i Havana.

- 12 lektioner på Asociación Arte y Cultura i Buenos Aires, Argentina med Carlos Gacio från Milano Opera.

- 8 lektioner på La Academia i Santiago, Chile med Ileana Farres, ex Kubaska nationella balettens prima ballerina.

2010

- 4 månaders intensiv kurs i ” La Academia” i Santiago, Chile med Gladys Acosta, ex Kubaska nationella balettens prima ballerina.

2006

-Ett års utbildning i “La Academia” I Santiago, Chile med Gladys Acosta, ex Kubaska nationella balettens prima ballerina.

-Samba/ Salsa/ Bachata

2018

- Workshop med Carlos Espinosa & Maria Ángeles i Malmö.

2017

- 15 timmars av privat klasser med Mariano Neris.

2015

- Salsakurs i två terminer med Luis Vasquez i Malmö.

- Två sambaworkshopsdagar med Orquidea Lima.

2014

- Workshops med Adrian och Anita, Johnny Vazquez, Luis Vazquez och Franco Rocha  på Love Dance Festival i Malmö.

2013

- Workshops med Adrian och Anita, BNF, Ataca och Alemana, Johnny Vazquez, Luis Vazquez och Melissa Fernandez på Love Dance Festival i Malmö.

- Workshops med Anita Santos Rubin, BNF, Jazzy and Gatica, Manuel Mascarell och Susana Montero på Scandinavian Salsa Congress. 

-Jazz

2016

- Klasser med Fleur Murray, Melody Squire, Tjasa Zibert och Linda Dadd på Pineaple Studio i London.

2015

- 4 Workshops med Yanis Marshall i Malmö.

-Tango

2013

- Workshop med BNF på Scandinavian Salsa Congress.

2011

- 20 privata lektioner med Juan Manuel Fernandez Tango på Organisación de bailarines, maestros y coreografos del Tango i Buenos Aires, Argentina.

-Nutida dans

2010

- Workshop med Tommy Franzén.

 

Arbetserfarenheter


Nuvarande jobb sedan 2020

- Pensionärskurser, Pildammsparken, Malmö.
- Orientalisk Magdanskurser och balett på Gröna mötesplatsen, Swopshop.
- Danskurser för pensionärer och för föräldrar med barn i sele, Studiefrämjandet Malmö.

Nuvarande jobb sedan 2019
- Danspedagog på Kulturgården i Höör, Höörs Kommun.

Nuvarande jobb sedan 2016

- Danslärare, Malmö Dans Akademi.

 

Nuvarande jobb sedan 2012

- Latin mix lärare för pensionärer, ABF Malmö.

- Projektledare, koreograf, dansare och eldkonstnär i olika projekt, Pangea Scenkonst.

2018-2019
-
Magdansös, Restaurang Occo i Malmö.

2014 - 2019
- Jury i Danskarusellen, Studiefrämjandet Malmö.

2013 - 2019

- Danslärare för pensionärer, Studieförbundet Vuxenskolan i Malmö.

- Orientalisk Magdanslärare, Sofielunds Folkets Hus.


2016 - 2018

- Barndans, balett och Jazz lärare, Trelleborgs Kulturskolan. 

2012-2017

- Lärare i Orientalisk Magdans, Latin mix, Street Funk Jazz, Barndans och Dansakrobatik, ABF Lomma.

 

2017

- Europeiska turné med uppträdande i Tjeckiska republiken och Bosnien, Belly Dance Evolution.

 

2016

- Orientalisk Magdanslärare, Tuppen mötesplatsen.

- Cirkuslärare på Slättängsskolan, Väskolan, Degebergaskolan, Kristianstads Arena och Spängerskolan för ett Kulturhusets Barbackas projekt, Kristianstads Kommun.

 

2013-2015

- Latin Mix lärare, Rsmh samt Synskadades Riksförbund i Malmö.

 

2015

- Dansare på Nycirkus Julbuffe, Sofielunds Folkets Hus.

- Orientalisk Magdansös, Restaurang Viva i Lund.

 

2014

-Magdanslärare, Banco Falabella i Santiago, Chile.

 

2013

- Magdansös, Istanbul Restaurang i Malmö.

- Latin Mix, Flow och Crossfit express lärare och instruktör, Gasworksstudio.

 

2010-2013

- Streetdanslärare på Sorgenfriskolan i Malmö, Malmökommun.

 

2012

- Orientalisk dansare, Sultan Palace Restaurang i Malmö.

- Nutidadans koreograf och dansare för kroppsmålnings projekt, Azul Violeta, Chile.

 

2011

- Magdansös i Macarena Palermos uppträdandegrupp i Chile, Macarena Palermo.

- Orientalisk Magdans och Afrikansdans lärare på Creative Gathering i Xhanti, Grekland, Pangea Scenkonst.

- Brasiliensk sambalärare, Kuru Mapu.

 

2010

- Streetdans koreograf för skolavslutning på San Felix skolan i Santiago, Chile, Colegio San Felix.

- Eldkonstnär på Eldnatten på Urkultfestivalen, Teater Slava.

- Dansare och dansworkshopsledare på Vildrosfestivalen, Ängsbackafestivalen och Mossagårdsfestivalen, Pangea Scenkonst.

- Magdansös på Restaurang Ankara i, Malmö, Restaurang Ankara.

- Dancehalldansare på Ranking Fires konsert i Norge, Ranking Fire.

 

2009-2010

- Streetdans och Magdanslärare på Nydala och Lindängensfritidsgård, Malmö Kommun.

 

2009

- Projektledare, koreograf och dansare på alternativ Luciashow på Möllevångstorget, Pangea Scenkonst/Möllevångsgruppen.

- Jazzdansare på Nallekonsert på Malmö konserthuset, Malmö Symfoni orkester.

- Arrangör, koreograf och dansare på Möllevångskarneval och festival, Möllevångskarneval.

 

2008

- Danslärare på olika grundskolor i Lund, Simone Höckner.

- Koreograf och dansare i ”Stajl by Malmö”, Mia Svensson.

 

Bokning & Kontakt

   
Thanks to Photographers. Copyright belongs to respective artist: Cattis Ahlgren, Camilla Rehnstrand, David Elg, Firas Mukarker, Christine Feldt, Carlos Gonzales, Behroz Ahmadi, David Pahmp